Papírovat, nebo náležitě trestat?

neděle 13. prosinec 2009 07:20

Už přes deset let se zájmem sleduji neustále se rozvíjející ságu o registraci dlouhých střelných zbraní, která byla v roce 1998 zavedena jako kontroverzní dodatek k licenci. Můj zájem možná pramení i z toho že jsem jednu z nich (brokovnici Remington 1100) delší dobu a bez problému používala, o čemž svědčí několik zaprášených trofejí které jsem vyhrála na turnajích v demolování asfaltových holubů (a.k.a. trap shooting). Tato nepopulární legrácka stála kanadské daňové poplatníky miliardy dolarů, farmáře a myslivce extra na různých poplatcích, a jsem proto ráda že naše vláda konečně přišla k rozumu a tomuto nesmyslu zasadila smrtelnou ránu.

Pokud je mi známo tak pistole, revolvery a podobné hračičky jsou v Kanadě registrovány už od dvacátých let minulého století. Jenže když vidím jak se to například v Torontu mydlí a kolik lidí tam je téměř denně postřeleno či zastřeleno, nestačím se divit. Jak je možné že na oběti byla použita zbraň, která je už osmdesát let tak ostře sledována?

Odpůrci registrace, či případného zákazu vlastnění jakékoliv zbraně se ohánějí větami jako "guns don’t kill - people do" (nezabíjejí zbraně, ale lidé). Nebo "zakažme zbraně, a jen lumpové je budou mít." A já s nimi naprosto souhlasím. Vždyť zbraně samy o sobě opravdu nezabíjejí - záleží jenom na tom, kdo má prst na kohoutku. Možná to je šílenec, který - díky svým mindrákům - vystřílí půl školy svým legálně drženým arzenálem? Pak se picne do hlavy, politici se probudí z pokojného spánku, a už to (opět) frčí. Každý přece ví jak je nebezpečná flinta co pan Novák zdědil po dědečkovi, a která už dvacet let rezaví někde na půdě! A jelikož ji pan Novák nezaregistroval, tak je z něj kriminálník.

Je opravdu tak těžké si z toho vyvodit závěr? Střelné zbraně mohou být registrované a kontrolované co nejpřísněji, jenže všichni víme že podle zákonů se řídí jen ti poctiví. A od nich, alespoň ve většině případů, nehrozí žádné nebezpečí. Nehledě k tomu že toho, kdo chce zabít, nelze zastavit. Nevlastní bouchačku? V nouzi postačí i kudla. A když není po ruce ani ta kudla, prostě vsedne do auta, a pokosí dav lidí.

Co se úplného zákazu vlastnění střelných zbraní týče, argumenty jsou jak pro tak proti. Například v místech, kde je povoleno zbraně vlastnit, se (podle statistik) odehrává mnohem méně vloupání do domácností. Když zloděj ví že může stanout tváří v tvář ozbrojenému vlastníkovi, odhodlanému svou pevnost bránit, určitě si dvakrát rozmyslí kam leze. Jenže na druhou stranu: Co by se mohlo stát třeba někde na náměstí, když se po celovečerním svlažování hrdel lidi vracejí z putyky? Začnou na sebe kvůli nějaké prkotině, jako je třeba křivý pohled, střílet? A co když při tom sejmou několik okolostojících, kteří měli tu smůlu že se nalézali na špatném místě ve špatný čas?

Vypořádat se s tímhle problémem nebude lehké. Myslím si však, že dobrým začátkem by bylo kdyby soudci začali těm, co nerespektují zákony, udělovat opravdové tresty a ne jenom plácnutí přes ručičku.

Nadále by pomohlo, kdybychom místo neschopných a politicky korektních panáků, co jsme si zvolili, měli ve vládě někoho jako je Joe Arpaio. Vysvětlení pro neznalé: Joe Arpaio je obávaný šerif v Maricopa County, Arizona, kterému se kriminálníci snaží pokud možno nedostat se pod ruku. A kdo by se jim divil? V televizi mohou sledovat pouze naučné či jiné neškodné programy, dostanou růžové spoďary, jsou ubytováni ve stanech, baštěj co se jim předloží, dělají na všeobecně prospěšných pracích, a nikdo se s nima nebabrá tak jako u nás v Kanadě. Jistě nemusím podotýkat, že bývalí vězňové se do jeho kempu, který má do "Club Fed" zatraceně daleko, dost neradi vracejí.

Ale kdo ví? Třeba se podobného politika jednou i dožijeme.
Jarka Jarvis

Jarka Jarvis

Jarka Jarvis

Píšu o tom, co mě napadne. Ať už jde o události doma či ve světě, politicky nekorektní náměty, vzpomínky na doby dávno minulé, nebo prostě popis toho co se stalo predevčírem. Hlavním účelem mých pokecánků je čtenáře buďto pobavit, anebo jim něžně naznačit nad čím by se třeba mohli zamyslet.

Jsem babka v důchodu, která je ráda že už nemusí brzy ráno vstávat aby byla včas v práci. Možná i proto dnes nic nestíhám ...

REPUTACE AUTORA:
8,81 (VIP)

Seznam rubrik

Tipy autora