"Terorismus, to je akce individuálních hrdinů." (L.D. Trockij)

neděle 20. červen 2010 21:30

Sue Dewar, Toronto Sun

Tak už jsem zase tady, celá vytřesená po více než šesti tisíci kilometrech co jsme za ty dva týdny najeli. Výlet se vydařil, přesto že počasí stálo za, ehm, no, jak se to řekne slušně? Ale o tom až příště. Dnes bych se chtěla zamyslet nad tím, jak se teroristům znamenitě daří nám, normálním občanům co nenosíme v botách nebo ve spoďarech bomby, cestování znechutit.

O buzeraci na letištích snad nemusím mluvit, a jsem ráda že tentokrát jsme se jí vyhnuli. S povzdechem však konstatuji, že i jinde to začíná vypadat podobně. Například "BC Ferries" se obávají že jim někdo vyhodí do povětří trajekt, a plánují proto pečlivější kontrolu zavazadel. Já si myslím že by se měli spíš soustředit na praktický výcvik zaměstnanců, aby jim ten trajekt zas někde nenarazil do ostrova a sakum prdum se vším všudy se nepotopil (jako MV Queen of the North, 22. března 2006).

Ani na hranicích s US už to není jako dřív, kdy Tedovi stačilo pronést několik slov (popřípadě ukázat křestní list), a oficír v budlině ho znuděně odmávnul dál. Kdepak, teď se i rodilý Kanaďan musí prokázat pasem, za který cvakne "pouhých" $87. Podél dlouhé lajny aut chodí po zuby ozbrojení Amíci se psem, dívají se do útrob vozidel, a roztomilý pitbull čmuchá a čmuchá. Ještě že se nám nevyčůral na kolo, a (na rozdíl od psovoda) se tvářil přátelsky! Řeknu vám, že k "déjà vu" mi chyběly jen ty zátarasy a elektrické dráty.

Čímž se dostávám k myšlence, ke které mě inspiroval článek v torontských novinách. Autor v něm komentuje bezpečnostní opatření na izraelských letištích, kde úspěch v boji proti terorismu mimo jiné spočívá i v tom, že kašlou na politickou korektnost. Oni sice cestující taky proklepávají, a možná je i (co já vím) strkají skrz skener, jenž je na monitoru ukáže v rouše Adamově/Evině. "Security personnel" se ovšem zároveň pozorně rozhlíží kolem sebe, a když jejich ostříží zrak padne na nervózní nebo podezřele se chovající individuum (ať už to je Muslim, Arab, či kdokoliv jiný), bez meškání si s ním popovídají.

Jenže právě tady padá kosa na kámen. Organizace, zabývající se právy občanů, vyskakují metr padesát; zaměřování se na určité etnické skupiny, a podrobování je důkladnějším prohlídkám, je přece "rasistické profilování!"

Inu, možná je. Stačí se však ohlédnout do minulosti, a každému je jasné, že:

* Izraelské sportovce na Olympiádě v Mnichově nezmasakrovali skauti.
* Newyorská dvojčata nesrovnali se zemí piloti ČSA.
* Bomby v londýnském metru nenastražily jeptišky.
* Granát do školy plné dětí nehodil James Bond.
* Výletní loď Achille Lauro neunesli Mormoni. Pochybuji, že ti by šoupli sedmdesátiletého amerického turistu v kolečkové židli přes palubu.

Mnoho zemí, mezi nimiž je i USA a Kanada, se však specializuje na vyvíjení techniky pro detekci zbraní a výbušnin. Avšak ta, jak se ukázalo nedávno, není vždycky spolehlivá - což potvrdil Umar Farouk Abdulmutallab, když (v těsné blízkosti genitálií) propašoval do letadla nějaký nebezpečný sajrajt. Uvědomil si vůbec, že ty panny mu pak budou houby platné?

Izraelci naopak vědí, že důležitější a nebezpečnější než kufry jsou lidé - a podle toho se také řídí. Pravděpodobnost, že terorista na palubě letadla bude osmdesátiletý dědoušek belhající se o francouzských holích, je přece jenom dost malá.

Jejich přístup k věci zjevně funguje. Faktem totiž zůstává že Izrael, země kterou má pořád někdo na mušce, neměl skoro 40 let nejenom fatální, ale ani vážný incident v souvislosti s uneseným nebo během letu poškozeným eroplánem.

Pokud tedy chceme vyjet dál než na piknik za humny (což i dnes může být nebezpečné), jsme nuceni se před vstupem do letadla zouvat, a zanedlouho si i to spodní prádlo možná budem muset sundávat. A chraň bůh, kdybychom si do příručního zavazadla zabalili tubu zubní pasty, nebo lahvičku kolínské! Tu nám autority bez prodlení zabaví, protože jsme všichni podezřelí; z těchto materiálů se přece, v soukromí hajzlíku deset kilometrů nad zemí, dá vyrobit třaskavina. V nekalém počínání nám navíc může pomoct pilník na nehty, pletací jehlice nebo Swiss Army knife, a jsem si jistá že nejenom pilot, ale i spolucestující se určitě cítí mnohem lépe, když nám tyhle nebezpečné předměty budou uzmuty taky.

Nezbývá mi proto nic jiného, než se bláhově tázat: Copak politická korektnost dnes opravdu vítězí nad zdravým selským rozumem? Proč odmítáme podobná opatření, zakládající se na analýze chování cestujících, a poučení z prokázaných faktů?

Já osobně hlasuji pro cokoliv, co těmto "individuálním hrdinům" zatne tipec - a doufám, že nejsem sama.

I když to tak někdy vypadá.


(Ref: "Bring Israeli Security to our Airports." Peter Worthington, Toronto Sun, January 5, 2010)Jarka Jarvis

Jarka Jarvis

Jarka Jarvis

Píšu o tom, co mě napadne. Ať už jde o události doma či ve světě, politicky nekorektní náměty, vzpomínky na doby dávno minulé, nebo prostě popis toho co se stalo predevčírem. Hlavním účelem mých pokecánků je čtenáře buďto pobavit, anebo jim něžně naznačit nad čím by se třeba mohli zamyslet.

Jsem babka v důchodu, která je ráda že už nemusí brzy ráno vstávat aby byla včas v práci. Možná i proto dnes nic nestíhám ...

REPUTACE AUTORA:
8,81 (VIP)

Seznam rubrik

Tipy autora