Toulky světem: Petrified Forest

pátek 28. prosinec 2012 06:15

Červen 1987: Petrified Forest (Zkamenělý les) v severovýchodní Arizoně byl vyhlášen Národním Parkem v prosinci 1962. Toto bohaté naleziště zkamenělin a fosílií, starých až 225 miliónů let, je pro paleontology učiněným rájem na zemi. A to nejenom na pohled, protože výzkum nově odkrytých artefaktů zde probíhá i nadále. 

 

ts_petrif_forest_02a.JPG

 

Jenže jak víme, ani život v ráji se neobejde bez problémů. O jabloň tady sice nezakopnete (což bych se o hadovi tvrdit neodvážila), ale správa parku se už dlouho snaží vyřešit zapeklitou otázku: Jak zabránit krádežím zkamenělin? Odhaduje se totiž, že turisté si jich odtud - navzdory varovným cedulím, všudypřítomným hlídačům a hrozícím pokutám - každoročně odnesou kolem jedenácti tun. 

ts_petrif_forest_04a.JPG

ts_petrif_forest_03c.JPG

 

Ne, prosím, tuto vizitku po sobě nezanechal Tyrannosaurus rex! I když tato milá zviřátka prý v těchto končinách kdysi dávno pobíhala.

ts_petrif_forest_05a.JPG

 

Dnes se tady prohánějí jejich mnohem menší prapříbuzní.

ts_petrif_forest_06a.JPG

ts_petrif_forest_07a.JPG

 

Agate House (Achátový dům): Obydlí, postavené ze zkamenělého dřeva ve stylu puebla, mělo původně sedm místností. Dvě z nich byly rekonstruovány do "skoro" původní podoby.

ts_petrif_forest_08b.JPG

 

Agate Bridge (Achátový most): Půdu, na níž tento mohutný kmen ležel, odnesl během let nejenom čas, ale i voda. Kmen, jenž erozi odolal, je dnes podepřen betonovým nosníkem.

ts_petrif_forest_09a.JPG

 

Jasper Forest (Jaspisový les) byl známý výskytem jaspisu, achátu a chalcedonu. Koncem 19. a začátkem 20. století však oblast zcela zplundrovali obchodníci, kteří zkamenělé dřevo odváželi doslova po vagónech, a pak ho prodávali jako suvenýr.

ts_petrif_forest_10a.JPG

 

Blue Mesa (Modrá planina) září pastelovými barvami, kam oko dohlédne.

ts_petrif_forest_11a.JPG

ts_petrif_forest_12b.JPG

 

Tepees připomínají tvarem indiánská obydlí - odtud i název těchto útvarů.

ts_petrif_forest_13b.JPG

 

"Come a little bit closer," zpívala v letech šedesátých skupina Jay and The Americans. Jelikož od pahorku to očekávat nelze (a od nás taky ne), v tomto případě pomohl transfokátor.

ts_petrif_forest_14a.JPG

 

O dávných obyvatelích tohoto území si můžete přečíst na stěnách Novinové skály (Newspaper Rock); petroglyfy, staré přes tisíc let, jsou stále dobře viditelné.

ts_petrif_forest_15a.JPG

 

I Painted Desert (Malovaná poušť) je věrná svému jménu, a září nepřebernou škálou barev.

ts_petrif_forest_16a.JPG

ts_petrif_forest_17a.JPG

ts_petrif_forest_18a.JPG

 

Opravdu krásná, a hlavně zajímavá krajina. Ke spokojenosti mi, coby milovníkovi šutrů, snad chyběla už jenom ta Lotova žena.

Jarka Jarvis

Jarka Jarvis

Jarka Jarvis

Píšu o tom, co mě napadne. Ať už jde o události doma či ve světě, politicky nekorektní náměty, vzpomínky na doby dávno minulé, nebo prostě popis toho co se stalo predevčírem. Hlavním účelem mých pokecánků je čtenáře buďto pobavit, anebo jim něžně naznačit nad čím by se třeba mohli zamyslet.

Jsem babka v důchodu, která je ráda že už nemusí brzy ráno vstávat aby byla včas v práci. Možná i proto dnes nic nestíhám ...

REPUTACE AUTORA:
8,81 (VIP)

Seznam rubrik

Tipy autora