Abeceda, to je věda: Ř

pondělí 9. listopad 2015 00:05

"Ř jsou řeči, prázdná slova, za něž mnohý rád se schová ..." Bob Frídl mě tentokrát se svou abecedou nechal na holičkách, neboť jedno z písmen, která opominul, je i "ř." A tak jsem si musela vypomoct sama - přece nenechám řeč stát.

ŘÍKÁ se, že voda teče, a ŘEČ se vede. Bohužel, obojí může způsobit značné škody. Věřím, že kdyby se lidé ŘÍDILI příslovím "mluviti stříbro, mlčeti zlato," bylo by na světě o hodně víc milionářů.

abeceda_rz_02a.jpg

 

Tak jako největší snahu napravovat svět projevují kazisvěti, ze všech nejvíc obvykle mluví ti, kdo nemají co ŘÍCT. Jako kdyby nevěděli, že pro hlupáka není nic lepšího, než mlčet. Ovšem na druhou stranu: Kdyby to věděli, už by nebyli hlupáci. Orátorům z těchto ŘAD je vymezeno zvláštní místo v Hyde Parku, kde mohou ŘEČNIT o čemkoliv, a nějaké to obecenstvo se vždycky najde.

abeceda_rz_03a.jpg

 

Že "z mlčení není škoda, z ŘEČÍ však bývá zle," věděli už politici ve starém ŘÍMĚ. Tuto moudrost zřejmě nikdy neslyšeli ti, co s oblibou posuzují počínání kohokoliv - třeba i náhodného chodce, kterého potkají na chodníku. Přesto, že je o to nikdo nežádal. Pravda, občas se najdou výjimky, ale není jich mnoho.

abeceda_rz_04a.jpg

 

Opravdový problém však nastane, když tito samozvaní kritici, či chroničtí "opraváři" bezvýznamných prkotin použijí pro své pranýřování nabubřelý, arogantní tón, a pro efekt přihodí kilo sarkazmu. To leckoho rozpálí do ŘEŘAVA, a slabším náturám to může být i osudné.

abeceda_rz_05a.jpg

 

Jak už to tak chodí, kdo mluví, co chce, uslyší, co nechce. Není ovšem překvapující, že dotyčný se ohání svobodou slova, při čemž zapomíná, že ruku v ruce s právem pouštět si ústa na špacír jde i empatie, takt, a slušnost.

Interakce mezi námi a zvířaty je o něco jednodušší, protože zvířata mluví lidskou řečí jenom v pohádkách. Podobně jako Karel Čapek se však obávám, že kdyby mluvit uměla, patrně bychom s nimi vycházeli stejně špatně, jako s lidmi. To však neznamená, že jim nerozumíme; vždyť to, co nám poví jediným pohledem, to my ani slovy povědět nesvedem.

abeceda_rz_06a.jpg

 

Spisovatel Elbert Hubbard vyslovil svůj názor na věc celkem přiléhavě: "ŘEČNICTVÍ je jako umění ŘÍDIT automobil. Napřed musíme vědět, jak zastavit."

Což mě přivádí k myšlence na ŘIDIČE, kteří sice zastavit umí, ale přesto sem tam někoho vytlačí do pole osetého ŘEPKOU. Jenom proto, že se coural moc pomalu, a bránil jim v překračování maximální povolené rychlosti.

abeceda_rz_07a.jpg

 

Zuřivý ŘEV a nadávky takového neomalence, ŘÍTÍCÍHO se jak utržený od ŘETĚZU, jsou jasně demonstrovány blikajícími reflektory a najížděním na kufr,

abeceda_rz_08a.jpg

 

při čemž je zajímavé, že cena automobilu se zdá být přímo úměrná velikosti ramen šoféra.

Pokud se odvážíme čelit hrozbám silnic, a vydáme se na dlouhou, nudnou cestu, je dobré sebou vozit spolujezdce,

abeceda_rz_09a.jpg

 

abychom si měli s kým povídat, a neusnuli za volantem. Prudké dupání na plyn je v tomto případě krajně nevhodné.

abeceda_rz_10a.jpg

 

A jestli jeden z pasažérů upadne únavou do ŘÍŠE snů,

abeceda_rz_11a.jpg

 

pak nezbývá než se modlit, aby to nebyl náš kopilot.

abeceda_rz_12a.jpg

 

Prosím vás, ještě chvilku vydržte, už šlapu na brzdu. Ale než tenhle proud slov zastavím, a tyto ŘÁDKY ukončím, dám vám dvě cenné rady do života:

1) Když potřebujete ven na čerstvý vzduch, použijte dveře. Na ŘÍMSE ho sice najdete také, ale nač ŘEŠIT zbytečné problémy?  

abeceda_rz_13a.jpg

 

2) Nenechte si kazit dobrou náladu. A těm, kdo se o to pokusí, navrhněte výlet ...

abeceda_rz_14a.jpg

 

Jarka Jarvis

Jarka Jarvis

Jarka Jarvis

Píšu o tom, co mě napadne. Ať už jde o události doma či ve světě, politicky nekorektní náměty, vzpomínky na doby dávno minulé, nebo prostě popis toho co se stalo predevčírem. Hlavním účelem mých pokecánků je čtenáře buďto pobavit, anebo jim něžně naznačit nad čím by se třeba mohli zamyslet.

Jsem babka v důchodu, která je ráda že už nemusí brzy ráno vstávat aby byla včas v práci. Možná i proto dnes nic nestíhám ...

REPUTACE AUTORA:
8,81 (VIP)

Seznam rubrik

Tipy autora