Brazilský mejdan

středa 7. září 2016 01:10

Opona spadla, je po představení. Nejekologičtější olympijské medaile v historii, zavěšené na stužkách z recyklovaných plastových lahví jsou rozdány, a obyvatelé Rio de Janeira se vrací k nerušené odpolední siestě. Zda, respektive kolik lidí se nakazilo virem Zika se neví, a zřejmě nikdy vědět nebude, když se ta potvora (nebo ten potvor?) pomalu, ale jistě rozlézá po celém světě.  

 

olympics_rio_02a.jpg

 

Zrovna tak asi nikdo netuší, jak dlouho potrvá, než Brazílie olympiádou nahromaděné dluhy splatí. Odvažuji se však říct, že já se toho nedožiju, neboť už dávno budu odváta větrem do oblivia.

olympics_rio_03a.jpg

 

Ve světě, kde vládne zdravý rozum (pokud stále nějaký existuje), by se XXXI. olympijské hry konaly nikoli v Riu, ale jinde. Ostatní finalisté na tom zjevně museli být mnohem hůř,

olympics_rio_04a.jpg

 

když IOC přklepnul hry zemi, stojící na pokraji své nejhorší ekonomické recese. A není pochyb, že tahle neprozřetelnost ji značně umocnila. Jenže vize pořadatelů této (doposud) prestižní události (pardon, happeningu) jsou, bohužel, téměř vždycky stejné.

Pak tu máme pár maličkostí navíc. Rio de Janeiro, ačkoliv město krásné, pro něž by Karel Gott i desatero opustil,

olympics_rio_05a.jpg

 

je prolezlé zločinem. Wikipedie (a kdo by, vážení, tomuto zdroji věrohodných informací nevěřil?) se zmiňuje o uneseném reprezentantu Nového Zélandu, okradených novinářích či turistech, a členech dánského týmu, jimž byla z pokojů odcizena elektronika a oblečení. Zloději prý dokonce přepadli "celý autobus" se třiceti lidmi (to jim nestačila půlka?), čínští basketbalisté se dostali do přestřelky policie s gangem, a útočník s nožem přepadl a okradl i portugalského ministra. No řeknu vám, něco podobného by se přece v  Chicagu stát nemohlo! A to v ulicích dohlíželo na bezpečnost 85 tisíc vojáků a policistů, dvakrát víc než před čtyřmi lety v Londýně, a olympijská vesnice málem vypadala jak vojenská základna.

olympics_rio_06a.jpg

 

Brazílie je, kromě kriminality, nechvalně známá i korupcí. Přiklepnutí olympiády tudíž vyvolalo, kromě otázek o tom, zda je země pro hry dostatečně ekonomicky připravena, i spekulace o úplatcích. A jak by měli vědět nejenom vrchní funkcionáři, úplatky nám dávají velkou naději dostat se za vlastní peníze tam, kde jsme vůbec nechtěli být. Inu, oni to pravděpodobně vědí, ale zvysoka na to kašlou. A tak nejsem překvapená, že se pan Hickey, "vzhledem ke svému zdraví," rozhodnul dočasně odstoupit ze svého postu těsně poté, co na něj padlo podezření z nelegálního obchodování se vstupenkami. Z toho by se asi udělalo špatně leckomu.

olympics_rio_07a.jpg  

 

Má vůbec cenu vynášet na světlo drogy, politiku a účast profesionálů v tomto, kdysi striktně amatérském klání? Nejspíš ne, protože o tom jsem už psala dřív. Neškodí si však připomenout, že amatér je člověk, který se věnuje nějaké činnosti ze záliby. Jinými slovy: Není to jeho povolání, a nebere za to peníze jako v zaměstnání. Jestliže se však sportovec rozhodne pro dráhu profesionála, opětné soutěžení na olympijských hrách by mu nemělo být povoleno. Jé, oni američtí basketbalisté opět obhájili zlaté medaile? Divme se, óóóó!

Ani fakt, že si sportovci znepřátelených států odmítají podat ruce, není nic nového. Zdejší stoupenec novodobého Sokrata, jemuž pomyšlení na zatracené feministky nedopřeje klidného spánku, tento fenomén vysvětlil velmi výstižně. Cituji doslova:

"Na OH se do konfliktu s Globálními podvodníky a zloději dostal egyptský sportovec, který si za nevyjasněných duvodu nepodal ruku s Izraelcem. Byl za to potrestán štvavou kampaní všech úchylných světových médií.
Dvě USSA aportovkyně odmítli si podat ruku s Ruskou sportovkyní. Na stadionech agenti - roztleskávači z rasistických USSA vydávají primitivní rasistické zvuky na sportovce. Vše z vysvětlením, že to dělají pro to samé jako politici. pro nenávist k Rusum, že se nehodlají podrobyt USSA-LGBT a odmítají se nechat okupovat a vykrást.
Podobné nacistické postoje si od Hitlerem organizovaných OH nikdo nedovolil!"
Podepsán: "Balvín Sokrat:OH-nacismus USA v praxi"

Yikes! Podejte mi někdo, prosím, hrst Ibalginu a štamprdli Tuzemáku.

Ale abych neprskala jenom negativa, musím této sportovní opičárně (maskota si vybrali celkem dobře) přiznat i plusy. Zelená voda v bazénu neměla nic společného s chemickou reakcí mezi chlórem a močí, natož s vodníky,

olympics_rio_08a.jpg 

 

ztracené klíče k olympijskému stadionu pohotově nahradily štípačky hasičů, a sporný verdikt v zápase odměnili mongolští trenéři protestním striptýzem. Euforii a soutěživou atmosféru nenabořila ani voda kapající ze stropu, odkryté elektroinstalace, potemnělá schodiště, špinavé podlahy a ucpané toalety - kde si ti Australané myslí, že jsou? Nehledě k tomu, že s ucpanými toaletami to byl geniální nápad. Jelikož se proslýchalo, že ve vodách zálivu plavou nejenom atleti, pořadatelé nemohli tenhle ožehavý problém vyřešit líp.

Ánžto svět kvapem spěje k novým zítřkům, na kolbištích byly k vidění i pokrokové sportovní úbory.

olympics_rio_09a.jpg

olympics_rio_10a.jpg

 

Škoda, že na olympijské burkiny si budeme muset počkat do Tokia, kde porušování základních lidských svobod už bude jistojistě a zcela neodvratně potřeno.

Ano, není nad pohodlné tepláky. Ty dokážou na tváři vykouzlit triumfální, až extatický výraz,

olympics_rio_11a.jpg

 

zatím co přiléhavé plavky a těsné gymnastické dresy očividně přinášejí závodníkům bolestivé trauma.

olympics_rio_12a.jpg

olympics_rio_13a.jpg

olympics_rio_14a.jpg

 

Co bude dál, Brazílie? Čert ví. Já jenom doufám, že radovánky, jako je Mardi Gras, pomohou občanům alespoň dočasně zapomenout na současnou situaci. Brazil en fiesta, Brazil bailar!

A my se můžem těšit na další gala v Pyeongchangu. Jsem si jistá, že i tam se dočkáme událostí, vhodných zápisu do historie novodobých olympijských her.

olympics_rio_15a.jpg   

 

 

Související články:
Citius, Altius, Fortius
Politika do sportu nepatří 

Jarka Jarvis

Jarka Jarvis

Jarka Jarvis

Píšu o tom, co mě napadne. Ať už jde o události doma či ve světě, politicky nekorektní náměty, vzpomínky na doby dávno minulé, nebo prostě popis toho co se stalo predevčírem. Hlavním účelem mých pokecánků je čtenáře buďto pobavit, anebo jim něžně naznačit nad čím by se třeba mohli zamyslet.

Jsem babka v důchodu, která je ráda že už nemusí brzy ráno vstávat aby byla včas v práci. Možná i proto dnes nic nestíhám ...

REPUTACE AUTORA:
8,82 (VIP)

Seznam rubrik

Tipy autora