Ze života hmyzu

sobota 5. listopad 2016 01:20

Breberky rozděluji na hodné, zlé a otravné. K těm hodným a užitečným patří například beruška (a.k.a. slunéčko sedmitečné), jež likviduje mšice na našich růžových keřích. S napucaným bříškem si pak jde sednout na krajnici okolovedoucí cesty, odkud pozoruje, jak si na právě očištěných růžích pochutnávají srnky. 

Pravým opakem je mandelinka bramborová.

hmyz_02a.jpg

 

Tohoto zlého brouka šíří po světě ještě zlejší američtí imperialisté, a v padesátých letech minulého století ho naházeli i na pole v Československu.

hmyz_03a.jpg

 

hmyz_04a.jpg

 

Po území republiky ho pak dále roznášel nejenom vítr, jemuž doposud nikdo neporučil kdy má vát, ale i agenti-záškodníci, kteří - pod příkrovem tmy - hmyz rozsypávali z krabiček a lahviček.

Jenže nepočítali s mládeží novou, mládeží Gottwaldovou. Ta se, povzbuzena pokrokovou literaturou,

hmyz_05a.jpg

 

zapojila do masové mobilizace, a ruku v ruce s dělníky a rolníky se dala do boje s pruhovanými posly západních diverzantů.

hmyz_06a.jpg

 

Ale to nějak odbíhám od tématu, a zanedbávám ostatní havěť, z níž bychom většinu v baráku nestrpěli. Vezměme si třeba pavouky. Mně sice nevadí, pokud si hledí svého, chovají se slušně a nepletou se mi do cesty, ale vím, že jenom pohled na toto osminohé stvoření uvede leckoho do vývrtky. My naštěstí žijeme v místech, kde se (kromě černé vdovy a občasného poutníka, přivandrovavšího na banánech) jedovatí pavouci, hadi a štíři nevyskytují, takže na podobné potvory nemohu šlápnout. Ať už ráno vstanu z postele levou, či pravou nohou.

hmyz_07a.jpg

hmyz_08a.jpg

 

Zato k boji s mouchami a jiným dotěrným hmyzem jsem připravena líp, než vojáci československé lidové armády k práci a obraně vlasti. Nezapírám však, že každá pomoc je vítaná.

hmyz_09a.jpg

hmyz_10a.jpg

 

Do života hmyzu se mi podařilo blíže nahlédnout na schůzi brouků, konající se na kdysi rozorané, a znovu obnovené mezi. Plakát, vyvěšený na nedalekém akátu sliboval pestrý program, včetně kulturní vložky a občerstvení (po dřívějších zkušenostech tentokrát bez alkoholu).

Schůzi zahájila paní Motýlková. "Včera jsem přišla o třetího manžela," stěžovala si. "Na pasece ho chytila nějaká holka, přesto, že neměl bleděmodrá, ale tmavomodrá křidýlka. Prej se od něj chce učit líbat!"

hmyz_11a.jpg

 

"To nic není," přerušila ji včelička. "Nás trápí viróza a paraziti, a do našich poklidných kolonií se derou agresivní migranti ze všech koutů světa.

hmyz_12a.jpg  

 

Co se s námi stane? Jaká budoucnost čeká naše děti?" naříkala.

hmyz_13a.jpg

 

Pan Šváb, předseda občanského sdružení "Za práva brouků" vážně pokýval tykadly, pronesl, že by s tím měl někdo něco udělat, a pro jistotu zahájil kulturní vložku. Na kamenné pódium vyskočil hostující zpěvák, Mr. Grass-Hopper,

hmyz_14a.jpg 

 

zacvrlikal "tancuj, tancuj, vykrúcaj," a kudlanka, místo aby se pomodlila otčenáš, zakřepčila několik národních tanečků v moderním podání.

hmyz_15a.jpg

 

Následovala lekce civilní obrany, v níž se obecenstvu dostalo poučení, jak se chovat v případě akutního ohrožení. Přednášející nejprve předvedl plížení přískokem,

hmyz_16a.jpg

 

a pak názorně ukázal, co dělat při jaderném útoku (zabalit se do lopuchového listu, a lehnout si nohama směrem k epicentru výbuchu). Oči kulící posluchači si to hned mohli vyzkoušet v praxi.

hmyz_17a.jpg

 

Po krátké meditaci na téma, "je chroust opravdu nesmrtelný?" se všichni odebrali k bohaté tabuli, kde si počínali, jako kdyby právě podstoupili týdenní hladovku.

hmyz_18a.jpg

 

Zasedání se pomalu chýlilo ke slavnostnímu zakončení. Nad mezí se s hřmotem přehnala letka bombardérů,

hmyz_19a.jpg

 

občerstvení schůzovníci svorně zvolali "Brundibáři vších zemí, spojte se," a jali se pokojně rozcházet. Jaké však bylo jejich překvapení, když na vedlejším úvozu spatřili hovnivála, jenž se z jednání ze zdravotních důvodů omluvil! 

hmyz_20a.jpg

 

Z údivu se nejrychleji vzpamatoval tajemník sdružení, komár Zika. Jenom zavrtěl hlavou, a celou událost okomentoval třemi slovy:

"Jak u lidí."

Jarka Jarvis

Jarka Jarvis

Jarka Jarvis

Píšu o tom, co mě napadne. Ať už jde o události doma či ve světě, politicky nekorektní náměty, vzpomínky na doby dávno minulé, nebo prostě popis toho co se stalo predevčírem. Hlavním účelem mých pokecánků je čtenáře buďto pobavit, anebo jim něžně naznačit nad čím by se třeba mohli zamyslet.

Jsem babka v důchodu, která je ráda že už nemusí brzy ráno vstávat aby byla včas v práci. Možná i proto dnes nic nestíhám ...

REPUTACE AUTORA:
8,82 (VIP)

Seznam rubrik

Tipy autora