Babo, raď!

středa 30. listopad 2016 14:00

Bohužel, název článku vyjadřuje pouze mé zbožné přání. Neboť ne všechny baby jsou schopny radit, a ta, kterou mám na mysli, už dávno radit nemůže. Bulharská věštkyně, známá pod jménem Baba Vanga, je totiž 20 let po smrti.

Ačkoliv jsem se v životě setkala s nejednou čarodějnicí, na kouzelníky a černou magii pořád nevěřím. I o psychických silách, včetně jasnovidectví, mám jisté pochybnosti; lidé, obdaření šestým smyslem by přece už dávno objevili onen tajemný vlak se zlatem, co je prý schovaný v tunelu nedaleko česko-polských hranic.

Ovšem na druhou stranu zůstává faktem, že předpovědi různých Sibyl se časem plnily a stále plní, jako kdyby opravdu měly schopnost nahlédnout do virtuálního daleka. Vezměme si třeba legendární kněžnu Libuši. Na tu když sestoupil věštecký duch, viděla v budoucnu mnoho válek, strádání lidu a město, jehož sláva se bude dotýkat hvězd. No není to obdivuhodná trefa do černého? Přesto, že slávu si představujeme každý jinak, a války byly odjakživa oblíbeným civilizačním fenoménem.

Pravdu měla i Sibyla Kúmská, když tvrdila, že přijde doba úpadku, a děti matek svých poslušnými nebudou. Člověk se bude snažiti ovládnout chod Země, a říditi slunce, déšť, vítr i oblaka (no vida, kde komunisti brali své smělé nápady). To mu však nebude stačiti, a proto s nářadím velmi podivným se bude snažiti z tohoto světa odletět. Jak ale přišla na to, že ženy sukní svých odloží, a jako muži odívati se budou, je mi naprostou záhadou.

Několik konců světa se naštěstí zatím neuskutečnilo, a to je přepovídali takoví kanóni, jako Nostradamus a Mayové. Jenže to chce trpělivost; vždyť nějaký rok sem, rok tam nehraje roli. Dejme lidstvu šanci, a ono se, ve jménu pokroku a humanity, eventuálně vyhubí samo. Dovedete si představit ten frmol a dlouhé fronty, až se muslimové budou odebírat do nebe, a my, infidelové, do pekla?

Ale zpátky k Vangeliji Gušterové, o níž miliony lidí na celém světě věří, že vlastnila nadpřirozené schopnosti. Netuším, zda sedávala na vyvýšené trojnožce jako Pýthia, a obklopena halucinogenními výpary, vystupujícími ze skalních puklin, mumlavě pronášela své výroky. Některé z jejích vizí se však splnily natolik přesně, že můj skepticismus utrpěl pár boulí a modřin.

Potopení ponorky Kursk, útok na dvojčata, ničivé tsunami v prosinci 2004, vznik a vzestup Islámského státu, Fukušima, létající vlaky ... I předpověď klimatické změny, pronesená dlouho před tím, než se ze slov "globální oteplování" stal okřídlený výraz, se začíná realizovat.

Souhra náhod? Vykonstruované mýty? Fámy, kolující po Internetu? Něco možná ano, něco asi ne. Ze studie, v níž australští vědci provedli rozbor Vanžiných proroctví, vyplývá, že jsou na 85% přesná.

Proč jsem si ale na tuhle babču vzpomněla? Zapříčinily to hlavně volby amerického prezidenta, neboť i tady si Vangelija zaprorokovala. Správně předpověděla, že 44. prezident Spojených států bude africký Američan (ach, ta politická korektnost), a zároveň uvedla, že bude prezidentem posledním. No, nevím. Zatím to vypadá, že tohle neuhodla, ale do inaugurace Donalda Trumpa zbývá ještě něco času ...

I na to, jak se vyvrbí ostatní předpovědi, si musíme chvíli počkat. Že demografie světa se podstatně mění, není žádným tajemstvím. Bude však Evropa do roku 2043 skutečně zcela muslimská? Já už se to nedozvím, protože za 27 let se budu dávno škvařit ve výše zmíněném pekle. Coby vetchá stařenka se možná dočkám změny v oběžné dráze naší modré planety (2023), a zbytek přenechám dnešním mladým, kteří mají reálnou šanci dožít svůj život v komunismu. Ne zrovna hezké vyhlídky do budoucnosti, řekla bych.

Rok 2016, jenž měl být počátkem zkázy, je téměř u konce. Bude teď nejenom Evropa, ale celý svět žít ve strachu, co se stane zítra?

Pochybuji. Nejenom proto, že zkušenost nás učí, že lidé se ze zkušenosti nikdy nepoučí, ale i proto, že - na rozdíl od slonů - máme příliš krátkou paměť.

Jarka Jarvis

Jarka Jarvis

Jarka Jarvis

Píšu o tom, co mě napadne. Ať už jde o události doma či ve světě, politicky nekorektní náměty, vzpomínky na doby dávno minulé, nebo prostě popis toho co se stalo predevčírem. Hlavním účelem mých pokecánků je čtenáře buďto pobavit, anebo jim něžně naznačit nad čím by se třeba mohli zamyslet.

Jsem babka v důchodu, která je ráda že už nemusí brzy ráno vstávat aby byla včas v práci. Možná i proto dnes nic nestíhám ...

REPUTACE AUTORA:
8,82 (VIP)

Seznam rubrik

Tipy autora