Budeme zas potřebovat víza?

pondělí 8. červen 2009 04:30

Ne že bych osobně měla něco proti Romům, kterým se v době politicky nekorektní říkalo cikáni. A už vůbec je nechci všechny házet do jednoho pytle, kde by se ti poctiví ocitli na stejné hromadě jako ti, co se v tramvajích specializují na okrádání pasažérů. Ale to, že před několika lety vpodstatě zavinili fakt že Kanadští občané museli pokorně žádat o víza aby byli laskavě vpuštěni do České Republiky, to jsem jim dost dlouho zazlívala.

Ano, Kanada do toho tehdy praštila první, a svoje rozhodnutí zdůvodnila náhlým přílivem českých občanů Romského původu žádajících o azyl. Česká Republika to ovšem nepřenesla přes srdce, a okamžitě se revanšovala. Jenže kdo ví; třeba se jim tam hrnuly hordy kanadských hippíků co u nich chtěli načerno pracovat, a nedej pámbu zneužívat jejich sociální systém. Vždyť kdo by chtěl na rohu Václaváku a Vodičkovy ulice vidět podobné individuum, jako je Torontská "Shaky Lady?" Pro ty co nevědí o čem mluvím, tady je krátká historie.

Reportér z "Toronto Sun" se někdy kolem roku 2002 začal zajímat o žebračku, která vydělávala spoustu peněz. Seděla u jedné z rušných torontských křižovatek, celá se klepala, a měla na sobě ceduli že je nemocná a že se bude modlit za ty kteří jí pomohou peněžními příspěvky ("Please help I am very sick I will pray for you thank you"). Lidem bylo ubožačky líto, a dávali jí peníze jen to hvízdalo.

Jenže babka byla podvod. Reportér ji totiž sledoval, zjistil že když vstala tak už se vůbec netřásla, a čile vyběhla za roh kde na ni čekalo auto. Nenechal to tedy jen tak, a vystopoval kde tato dáma bydlí: v bytě v sedmnáctém poschodí s vyhlídkou na Toronto, který je mimo jiné vybaven ohromnou televizí, komputerem a koženými gauči. Do Kanady přišla jako uprchlík v roce 1997 z bývalého Československa, a krátce poté - ve vysílání české televize o Romech - vyprávěla, jak se jim tady v Kanadě dobře vede a ať sem taky přijedou.

Vibrující chuděra se brzy stala nechvalně známá, a její fotografie nějaký čas ozdobovala titulní stránky Torontských novin. Což se jí pochopitelně nelíbilo. Tato nechtěná sláva ji dokonce dohnala k tomu že v záchvatu zoufalství nad ztraceným výdělkem přetáhla holí okolojdoucí ženu, která stačila varovat jednoho z dárců těsně před tím než na rozloučenou políbil padesát dolarů. Sice za to šla k soudu, ale nic se jí nestalo neboť žebrání není proti zákonu. Naopak paní co dárce upozornila na podvod byla soudcem sprdnuta za to, že do věci jí nic nebylo a měla si tudíž hledět svého. Člověk nad tím naším justičním systémem někdy nestačí žasnout.

Proč se o tomhle ale zmiňuju? Jak asi všichni víme tak historie se často opakuje s děsivou přesností, a Kanada momentálně zaznamenává podobné tsunami jako před lety. A proto mi nezbývá než doufat, že oboustranná víza mezi Kanadou a ČR nebudou opět zavedena.
Jarka Jarvis

Jarka Jarvis

Jarka Jarvis

Píšu o tom, co mě napadne. Ať už jde o události doma či ve světě, politicky nekorektní náměty, vzpomínky na doby dávno minulé, nebo prostě popis toho co se stalo predevčírem. Hlavním účelem mých pokecánků je čtenáře buďto pobavit, anebo jim něžně naznačit nad čím by se třeba mohli zamyslet.

Jsem babka v důchodu, která je ráda že už nemusí brzy ráno vstávat aby byla včas v práci. Možná i proto dnes nic nestíhám ...

REPUTACE AUTORA:
8,81 (VIP)

Seznam rubrik

Tipy autora